پیوند انگشت: مراقبت‌های اولیه بلافاصله بعد از قطع انگشت و عمل پیوند

قطع شدن انگشت یک آسیب دیدگی جدی است که می‌‌تواند تغییرات قابل توجهی را در عملکرد دست برای انجام فعالیت‌های مربوط به وجود بیاورد. به این ترتیب در مواردی که انگشت شما قطع شده است جراح اقدام به پیوند انگشت خواهد کرد. همیشه امکان پیوند انگشتان دست وجود ندارد اما شما باید تحت ارزیابی‌های فوری قرار بگیرید تا پزشک با توجه به شرایط شما یک برنامه درمانی مناسب را طراحی نماید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌­ی پیوند انگشت و یا رزرو نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن‌­های ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۴ تماس حاصل فرمایید.

کمک‌های اولیه انگشت قطع شده


هنگامی ‌که یک انگشت قطع می‌شود باید بخش قطع شده درون باند مرطوب قرار داده شود. باید انگشت مرطوب نگه داشته شود اما از قرار دادن آن درون آب اجتناب گردد. محلول سالین یک محلول مناسب است اما به شرطی که انگشت درون یک تکه پارچه یا حوله آغشته به محلول قرار داده شود و از غوطه ور کردن آن درون سالین اجتناب گردد. باید انگشت قطع شده را درون یک کیسه پلاستیکی یا محفظه استریل بگذارید و سپس درون یخ قرار دهید. انگشت قطع شده نباید تماس مستقیم با یخ داشته باشد انگشت قطع شده نباید تماس مستقیم با یخ داشته باشد. از استفاده از یخ خشک اجتناب کنید زیرا باعث آسیب دیدگی دائمی بافت انگشت خواهد شد.

در مواردی که انگشت قطع شده است که پزشک انجام پیوند انگشت را توصیه خواهد کرد که در چنین شرایطی بیمار به مراقبت‌ها و رسیدگی‌های ویژه پزشکی نیاز دارد. پیوند انگشت برای انگشتانی که پیوند انگشت برای انگشتانی که بیش از ۱۲ ساعت از جدا شدن آنها از بدن می‌گذرد انجام نمی‌شود. در مواردی که دست یا بازو قطع شده است زمان طلایی برای پیوند کوتاه تر است و باید بافت عضلانی طی مدت ۶ ساعت از بروز آسیب دیدگی پیوند شود.

علت پیوند دست یا انگشت قطع شده


علت پیوند دست یا انگشت قطع شده

 همه افرادی که انگشت یا دست آنها قطع شده است متقاضی مناسبی برای پیوند نخواهند بود. تعداد زیادی از این افراد می‌‌توانند بدون پیوند انگشت و با استفاده از پروتزهای مصنوعی زندگی خود را ادامه بدهند. با این حال استفاده از پروتز مصنوعی برای برخی از افراد دشوار است زیرا پروتزها فاقد فیدبک حسی هستند و باعث محدود شدن حرکات فرد خواهند شد. این گروه از افراد به جراحی پیوند نیاز دارند.

جراحی پیوند انگشت


 جراحی پیوند یک عمل پیچیده است که شامل چند مرحله می‌باشد. در ابتدا باید بافت آسیب دیده جدا شود تا امکان حفظ بافت سالم استخوان و عضله وجود داشته باشد. در مرحله بعدی استخوان‌های بخش قطع شده و باقیمانده برش داده می‌‌شوند تا دو سطح آن‌ها بتوانند دوباره درون یکدیگر رشد کنند. پزشک برای نگه داشتن استخوان‌ها در جای خود از پیچ و مهره فلزی استفاده خواهد کرد. پس از آنکه فرایند متصل کردن استخوان‌ها به پایان رسید به پیوند اعصاب و عروق خونی خواهد پرداخت. باید عضلات و تاندون‌ها به خوبی در محل اصلی خود قرار داده شوند. در برخی موارد پزشک به انجام پیوند استخوان، تاندون، عروق خونی و پوست می‌پردازد تا عمل به خوبی انجام شود.

 قبل از جراحی پیوند انگشت


 • بیمارانی که به پیوند نیاز دارند توسط تیم پیوند ارزیابی می‌شوند تا پزشک از سلامت آنها برای عمل جراحی اطمینان حاصل کند. پزشک درخواست انجام آزمایش خون را می‌دهد سپس سرم و برخی از داروهای مورد نیاز به صورت وریدی به بدن بیمار تزریق می‌گردد. برخی از داروها یا روش‌های درمانی بدون تایید تیم پیوند به بیمار داده نمی‌شود زیرا ممکن است بیمار متقاضی مناسبی برای عمل پیوند نباشد.
 • پزشک از کاتترهای پلاستیکی کوچکی برای بی‌حس کردن یا مسدود کردن اعصاب استفاده می‌کند و آنها را درون شانه مرتبط با عضو قطع شده قرار می‌دهد تا بیمار در طول جراحی و پس از آن دچار درد کمتری شود.
 • پزشک از دستگاه اولتراسوند برای مشخص کردن عروقی که باید به پوست پیوند شوند و ارسال داروها برای سرکوب سیستم ایمنی بدن استفاده خواهد کرد.
 • قبل از شروع جراحی بیمار به اتاق عمل برده می‌شود تا وسایل مورد نیاز و مانیتورها راه اندازی شوند و بیمار بیهوش شود تا امکان پیوند استخوان انگشت وجود داشته باشد.
 • پس از آماده شدن عضو قطع شده دو نفر از جراحان تیم پیوند فوراً شروع به انجام عمل جراحی برای عضو مورد نظر خواهند کرد. سایر پزشکان نیز عضو باقیمانده برای پیوند موفقیت آمیز را آماده خواهند کرد. در صورتی که چند انگشت قطع شده باشد باید تعداد جراحان بیشتر شود.
 • پس از آنکه عضو قطع شده و عضو باقیمانده آماده شدند، پزشک با استفاده از پیچ و مهره فلزی به متصل کردن استخوان‌ها به یکدیگر خواهد پرداخت. در مرحله بعدی به پزشک متصل کردن تاندون‌ها می‌پردازد و با استفاده از وسایل جراحی میکروسکوپی شریان‌ها و سیاهرگ‌ها و اعصاب را به یکدیگر متصل می‌کند.
 • به منظور آنکه خون در سرتاسر انگشت پیوند شده جریان پیدا کرد تاندون‌ها، عضلات و اعصاب باقیمانده پیوند می‌شوند و سپس پوست و بافت‌های نرم بسته خواهند شد.
 • پس از آن جراح استفاده از بانداژ محافظ و اسپلینت را به منظور محافظت بیشتر از انگشت توصیه خواهد کرد تا گردش خون در انگشت به طور صحیح انجام شود.
 • پس از اتمام جراحی بیمار به بخش icu منتقل می‌شود تا از نزدیک تحت کنترل قرار داشته باشد.

بعد از عمل پیوند قطع عضو چه اتفاقی می‌افتد؟


 پس از اتمام جراحی:

 • بیمار باید در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شود و انگشت پیوند شده به طور دقیق تحت ارزیابی قرار داشته باشد تا بیمار، ریکاوری پس از عمل را سپری کند. در این دوران بیمار توسط پرستار مخصوص خود هر یک ساعت یک بار بررسی می‌شود. تعداد ملاقات کنندگان بیمار کاملاً محدود خواهد بود.
 • فرایند درمان در روزهای اول پس از جراحی شروع خواهد شد و پزشک از بیمار می‌خواهد تلاش کند انگشتان، دست یا مچ دست خود را تکان دهد. پزشک به کمک متخصص فیزیوتراپی در روز اول پس از جراحی حرکات منفعل عضو پیوند شده را شروع خواهد کرد. به تدریج و با گذر زمان بیمار می‌تواند شروع به تکان دادن دست و انگشتان خود نماید و از دستورات پزشک و مبنی بر حرکات دست خود پیروی کند.
 • پس از چند روز بیمار می‌تواند بهتر برنامه فیزیوتراپی خود را ادامه بدهد و به حرکت دادن مفاصل دست خود بپردازد. بیمار به بخش منتقل می‌‌شود و در کنار دارو درمانی از خدمات فیزیوتراپی نیز بهره مند خواهد شد. پزشک به منظور بررسی عملکرد سیستم ایمنی بدن بیمار درخواست انجام آزمایش خون را خواهد داد. پس از یک هفته بیمار نیاز کمتری به ارزیابی‌های دقیق دارد و تا زمانی که برای ترک کردن بیمارستان آماده شود باید برنامه فیزیوتراپی خود را ادامه دهد.
 • چندین دستگاه مانیتور به بیمار متصل می‌شود تا علائم حیاتی و همچنین جریان خون در انگشتان پیوند شده او بررسی گردد. در ابتدا هر یک ساعت یک بار بیمار بررسی می‌شود و به تدریج تعداد دفعات بررسی کردن علائم بیمار کمتر خواهد شد. قبل از اینکه بیمار از بیمارستان مرخص شود مانیتورها از بدن او جدا خواهند شد.
 • بیمار توسط اعضای تیم پیوند انگشت و دست تحت مراقبت قرار خواهد گرفت. اعضای تیم پیوند متشکل از پرستاران بخش آی سی یو، پرستاران بخش بیمارستان، متخصص فیزیوتراپی، متخصص تغذیه، روانشناس و متخصص طب فیزیکی است. پزشکانی که در برنامه درمان بیماری حضور دارند عبارتند از جراح دست، جراح پلاستیک، جراح بیماری‌های عفونی، روانشناس و رزیدنت‌ها.

مراقبت‌های بعد از پیوند انگشت در خانه

مراقبت‌های منزل:

 • شرایط هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است به همین دلیل تاریخ مرخص شدن از بیمارستان در همه آنها یکسان نیست. برخی از بیماران چهار هفته پس از پیوند انگشت مرخص می‌شوند حال آنکه برخی دیگر باید سه ماه یا مدت بیشتری در بیمارستان بستری شوند. زمان مرخص شدن از بیمارستان با توجه به نوع آسیب دیدگی، سرعت بهبود بیمار اختلالات زمینه ای عوارض حاصل از قطع عضو و مشکلات غیرقابل پیش بینی در برنامه درمان و بهبود، سرعت بهبود بیمار، اختلالات زمینه ای، عوارض حاصل از قطع عضو و مشکلات غیرقابل پیش بینی در برنامه درمان و بهبود، شرایط محیط منزل بیمار و فاصله بیمارستان تا منزل او تعیین می‌شود.
 • پزشک در هنگام مرخص کردن بیمار نکات و توصیه‌های لازم در خصوص مراقبت از عضو پیوند شده را ارائه خواهد داد. بیمار باید از تمامی این نکات پیروی کند. در صورتی که بیمار دچار هرگونه مشکل یا نگرانی شد باید فوراً با پزشک یا تیم درمان خود تماس بگیرد و در صورت لزوم به بیمارستان مراجعه نماید. بیمار باید بداند که نتیجه نهایی درمان به توانایی او برای پیروی کردن از دستورات پزشک در ارتباط با درمان دست و سرکوب سیستم ایمنی بستگی دارد. دو نکته مهم یک پزشک بر آن تمرکز دارد عبارت است از فیزیوتراپی انگشت قطع شده برای توانبخشی بهتر و مصرف داروهای تجویز شده در فواصل زمانی مشخص.
 • برنامه توانبخشی بیماران مختلف با توجه به شرایط جسمانی آنها و محل پیوند متفاوت است. اکثر بیماران به مدت ۵ روز باید روزی ۶ ساعت با متخصص فیزیوتراپی همکاری داشته باشند و آخر هفته‌ها به انجام تمرینات ورزشی در منزل بپردازند.

خطرات عمل پیوند عضو


 عمل پیوند عضو با برخی خطرات کوتاه مدت و بلند مدت و همچنین خطرات مربوط به سرکوب سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از پس زدن پیوند همراه است که به شرح زیر می‌باشند:

 خطرات کوتاه مدت

 برخی از خطرات کوتاه مدت عمل پیوند عضو به شرح زیر می‌باشند:

 • عمل جراحی طولانی و پیچیده
 • مسدود شدن عروق خونی و قطع جریان خونرسانی به انگشتان، به همین دلیل بیماری باید پس از جراحی در بخش مراقبت‌های ویژه تحت نظر قرار داشته باشد تا پزشک بتواند هر چه سریع تر این مشکل را تشخیص دهد و به درمان آن بپردازد.
 • عفونت
 • مشکلات مرتبط با ترمیم زخم
 • درد
 • خونریزی
 • بروز سایر بیماری‌ها

 خطرات بلند مدت پیوند عضو

 خطرات بلند مدت پیوند عضو به شرح زیر می‌باشد:

 • پس زدن انگشت پیوند شده که از زمان انجام عمل جراحی شروع می‌‌شود و تا پایان زندگی فرد ادامه پیدا می‌‌کند.
 • بروز مشکل در ارتباط با ترمیم استخوان و نیاز به انجام جراحی دوم که باعث بروز اختلال در گردش خون می‌شود.

 خطرات مرتبط با سرکوب سیستم ایمنی بدن:

 • بروز عفونت
 • بروز سرطان
 • بروز دیابت
 • آسیب دیدگی کلیه
 • بیماری قلبی
مقالات اخیر
info

از آنجا که برخی از کلینیک های ارتوپدی فنی از «کلینیک امید» در نام برند و وبسایت خود استفاده کرده اند، بدین وسیله اعلام میکنیم که تنها کلینیک تخصصی بیماریهای پا در بخش ارتوپدی فنی «مرکز جامع توانبخشی امید» واقع در خیابان مطهری تهران است.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Button